Tiyatro yaşayacak, karşıtları kaybedecek!

 

“Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü” kaledir, ilktir, ilkedir, bir adım geri atılamaz!

1958 yılında Tiyatro Enstitüsü olarak faaliyete geçmesiyle Türkiye’de akademik düzeyde tiyatro eğitimi veren ilk kuruluş olan Ankara DTCF Tiyatro Bölümü hocalarının, KHK ile meslekten ihraç edilmesini kabul etmiyoruz. Bugüne dek enstitü, kürsü, bölüm olarak tiyatro dünyasına sonsuz katkılar sağlamış bir alanın, fiilen işlevsiz hale getirilmesini reddediyoruz!

“Gündelik hayatı etkilemeyecek, amaç terörle mücadele” söylemi ile yürürlüğe giren OHAL sonrası “cadı avı”na dönüşen ihraçlar amacını aşmış, ileri değerlerimize, kültür sanat alanında kıymet arz eden birikimimize zarar vermeye başlamıştır. Cumhuriyet sonrası tiyatro çalışmalarının en değerli meyvelerinden olan “Tiyatro Enstitüsü” kuruluşuyla bir ilk olmuş ve müspet birikimiyle ülkemize sayısız oyuncu, yönetmen, yazar, dramaturg kazandırmıştır. DTCF Tiyatro Bölümü; mezunları, akademisyenleri, öğrencileriyle yurttaşlık bilincine sahip, barış yanlısı ve memleketimizin entelektüel birikimine büyük katkılar sağlamış, sağlamaya devam eden bir alandır.

İlan ediyoruz: DTCF Tiyatro Bölümü hocaları ve fikrî ifade hakkını kullanması sebebiyle mesleklerinden ihraç edilen tüm akademisyenlerin yanındayız ve Sorumluları göreve davet ediyoruz. Ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımız tamdır. Tiyatro yaşayacak, karşıtları kaybedecek!

Kadıköy Tiyatroları Platformu