Engin Alkan’la Tiyatro Üzerine

 

Kadıköy Belediyesi’nin destekleriyle Kadıköy Tiyatroları Platformu tarafından gerçekleştirilen “Benim Komşum Tiyatro” projesi kapsamında oyuncu ve yönetmen Engin Alkan ile Caddebostan Kültür Merkezi’nde söyleşi gerçekleştirildi. 

Benim Komşum Tiyatro projesine katılan Kadıköy mahallelerinde ikamet edenlerin ilgi gösterdiği söyleşi yaklaşık iki saat sürdü. Projenin konuğu Engin Alkan kendi tiyatro serüveninden söz ederken tiyatro izleyicisinin ihtiyacı olanı arayışından ve batı toplumundaki çok seslilikten ile bizim kültürümüzdeki farklılıkları ortaya koydu.

Engin Alkan bir dönem yaptığı oyunlarının rejilerinden, izleyicinin tiyatro sanatı için öneminden ve kendi rejilerine kattıklarından söz etti. İzleyicilerin soru cevap bölümlerinde Türkiye’de tiyatro sanatının geldiği ve gelemediği noktalar tartışıldı. En önemlisi bir dil oluşturma konusu tartışıldı.

Moliere ile bizim tiyatromuzun benzerlikleri, dünya ve türk tiyatro  tarihi, tiyatrocuların yaşadığı sıkıntılar içinden geçtiğimiz dönem ,Stanislavski yöntemi, peter brook yönteminin oyuncunun üstündeki etkileri, yaratım sürecinde hayal, akıl ve içgüdü dengesi, oyuncu yönetmen seyirci ilişkisi gibi bir çok başlıkta düşüncelerini izleyicilere aktardı.