Platformun Şenlikli Yürüyüşü

Günlerdir hazırlıklarını sürdürdüğümüz 27 Mart Dünya Tiyatro Günü yürüyüşünü saat 17.00’da Bahariye Ali Suavi Heykelinin önünden başlayarak gerçekleştirdik. 

Her yıl olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde kutlanan Dünya Tiyatro Günü, İstanbul’da bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz yürüyüş çerçevesinde gerek meslektaşlarımızdan gerek halkımızdan büyük ilgi gördü.

Benim Komşum Tiyatro projesiyle Kadıköy’lü komşularımızın da ilgi gösterdiği yürüyüş Saat 17.00’da Bahariye Ali Suavi Heykeli önünden başlayıp, Mehmet Ayvalıtaş meydanında sona erdi. Yürüyüş sırasında bandoyla klasikleşmiş tiyatro şarkıları çalınıp söylendi. Yürüyüş boyunca yer yer durarak Platform üyesi gruplar tarafından oyunlardan sahneler oynandı. Yolcu Tiyatro Don Cristobita ile Dona Rosita’nın Acıklı Güldürüsü, Yabancı Sahne  4.48 Psikoz, Altkat Sanat Cesaret Ana ve Çocukları, Kılçık Tiyatro Hamlet,  Maarif Tiyatro Popcorn oyunlarından birer bölüm oynayarak yürüyüşümüze renk kattılar.

Mehmet Ayvalıtaş Meydanına varıldığında bandoyla şarkılar sürdü.Ardından Enis Fosforoğlu İsabelle Huppertin’in kaleme aldığı uluslararası tiyatro bildirisini okudu. Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun her yıl yayınladığı bildiriyi ise Hasan Pehlivanoğlu okudu. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise kürsüden bir konuşma gerçekleştirdi.

Bildirilerin okunması ve konuşmaların yapılmasından sonra Tiyatro Mimbaz bir pantomim, ardından Tiyatro Gülgeç ise bir kukla gösterisi gerçekleştirdi.

Son olarak  DTCF Tiyatro Bölümünden KHK’larla ihraç edilen hocalarla dayanışmakadına  “Ayakta” şarkısı söylenip, etkinlik sloganlar atılarak sona erdi.

 

 

 

 

Fotoğraflar için Gülsevil Erişi ve Taylan Öngünç’e teşekkür ederiz.