Tiyatroma Dokunma

 

Basına ve Kamuoyuna,

Platformumuz üyelerinden Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun “Sadece Diktatör” adlı oyununun 9 Ocak tarihinde Artvin Valiliği onayına rağmen, Artvin İl Özel İdaresi yetkililerince yasaklanmasının ardından bugün (12.01.2018) valilik önce izin verdiği oyuna sonradan yasak getirmiş, bununla beraber İstanbul Kadıköy’de bulunan tiyatrolar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün tâlimatı ile polisler tarafından tek tek dolaşılarak veya aranarak “Sadece Diktatör” oyunu hakkında şikâyet olduğu söylenmiş, oyunun hangi sahnelerde gösterim yaptığı tespit edilmeye çalışılmıştır.

Üç yıldır yurtiçi ve yurtdışında 160’a yakın gösterim yapmış ve yaklaşık 40.000 seyirciye ulaşmış bir oyun karşısında gösterilen bu tavır bizler için hiç yabancı değildir. Ülkemiz tiyatro tarihinde defalarca kez denenen ve geri püskürtülen bu girişim bize yabancı gelmediği gibi yüzyıllar boyunca hiçbir baskıya, engellemeye, yasağa boyun eğmemiş tiyatronun ve sanatçılarının takınacağı tutum da kimseye yabancı gelmemelidir.  Üretimlerimize yasak koymaya çalışanlar bilmelidirler ki: Oyunlarımız meşrudur!

Yalnızca ülkemizde değil dünyada da tiyatro tarihi engelleme girişimleri ve yasaklarla doludur. Bugün o yasakları koyanlardan, keyfi engellemeler yapan görevlilerden hiçbirinin adı kalmadı ancak tiyatro yaşıyor. Bu bereketli topraklar çok değerli aydınlar, sanatçılar, ustalar yetiştirmiş ve türlü engellemelere rağmen de yetiştirmeye devam edecektir. Biz gücümüzü köklü geleneğimizden, her zaman destekçimiz olan seyircilerimizden alıyoruz ve duyuruyoruz: “Sadece Diktatör” oyunu ile yasaklanmak istenen diğer oyunlara mekânlarımızın kapıları ardına dek açıktır! Engellendi mi? Her bir sokak, her bir köşebaşı ve meydan bizler için oyun alanıdır! Tiyatroma dokunma! Yaşasın tiyatro!

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu