Uykudan Önce Tiyatro Mayıs

 

Rüyalarımıza gitmeden önceki saatlerde Tiyatrocular olarak sizlerle ve çocuklarınızla düşlerimizi paylaşmak istedik. Düşlerimizi çoğaltalım ve ilham dolarak uyanalım yeni sabahlara… Güzel oyunlar izleyip güzel gerçekler hayal edelim çocuklar anne babalar olarak tiyatrolarla birlikte!

Kadıköy Tiyatroları Platformu içinde bulunan tiyatrolar tarafından gerçekleştirilen Uykudan Önce Tiyatro ile çocuklar ve anne babaları birlikte vakit geçirmesi, O anlara birlikte tanık olup, birlikte tiyatroyu paylaşması hedeflenmektedir. Bu kapsamda tüm oyunlar saat:20.00’da başlayacak ve bilet fiyatı 25 TL olacaktır.  

4 Mayıs Cuma Balon Kukla Tiyatrosu Küçük Kara Balık Saat:20.00 Büyük Salon

Samed Behrengi’nin ölümsüz eseri “Küçük Kara Balık” tiyatro sahnesinde çocuklarla buluşuyor.

Küçük bir derede yaşayan” Küçük Kara Balık” farklı yerleri, denizleri merak edip dururmuş.

Bir gün hayallerini gerçekleştirmek için bu yolculuğa çıkmaya karar vermiş. Yol boyunca birçok maceranın içine girip çıkan Küçük Kara Balık, bakalım sonunda hayal ettiği denizlere ulaşabilecek mi?

 

 

 

5 Mayıs Cumartesi  Fabrika Sanat Tatlı Rüyalar  Saat:20.00 Büyük Salon

Ülkeniz ve aileniz için nereye kadar gidebilirsiniz? Kuklalarla masalsı bir maceraya tanık olun…

Uyku Ülkesi’nin padişahı Sultan Horhor, kötü rüyalar gördüğünden uyumaktan korkan biricik kızı Uykucuk Sultan’ın derdine derman bulmak için, Kaf Dağı’na kadar gitmeye kararlıdır. O bir padişahtır, fakat daha da önemlisi bir babadır. Kızı için çıktığı tehlikeli yolculukta birbirinden ilginç karakterlerle karşılaşır.

Sıra dışı dekor tasarımı ve müzikleriyle, çocukları bir anda hayal dünyasının içine çeken “Tatlı Rüyalar” oyunumuz, usta oyuncu Toygun Ateş’in de varlığıyla farklı bir lezzete bürünüyor…

 

11 Mayıs Cuma Dasdas Astro Ay’a Tırmanıyor  Saat:20.00 Büyük Salon

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece yine gökyüzünü inceleyip, gözlem yapıp, notlar almaktadır. Gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu durum Babi’yi çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşmüş ve yatağına geçip uykuya dalmıştır. O gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Babi’yi bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Babi’nin hayalleri gerçek olacaktır. Sonrası mı?..

”Astro Ay’a Tırmanıyor” 35 dakika süresiyle sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği bir performanstır.

”Astro Ay’a Tırmanıyor” 35 dakika süresiyle sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği bir performanstır.

 

12 Mayıs Cumartesi Tiyatro Gülgeç Bir Doğa Masalı Yaşayan Kitap Saat:20.00 Büyük Salon

Pantomim Sanatçısı, okuduğu bir masal kitabından çok etkilenir ve kitabın anlattığı masalı çocuklarla paylaşmayı o kadar çok ister ki; bu isteğin saflığı ve güzelliğiyle kitap yaşamaya başlar. Kitabın içinden bir anda kelebekler, arılar, çiçekler, müzisyenler, anlatıcılar ve kuklalar çıkar. Masal da doğa gibi canlanıverir. Anlatıcılar masalı anlatmaya, kuklacılar kitaptaki karakterlerin kuklalarını oynatmaya, müzisyenlerse kitabın müziğini çalmaya başlarlar ve bir doğa masalı başlar.

Masalda Bilge Dede ile Tarçın’ın öyküsü anlatılmaktadır. Annesi ve babası iş seyahatine giden Tarçın yaz tatilinde çocuklar için açılmış olan sanat okuluna başlayacaktır; bunun için de anne ve babası onu ormanda yaşayan dedesinin yanına götürmüşlerdir.

 

18 Mayıs Cuma Kuzguncuk Sanat Bana Bir Masal Anlat Saat:20.00 Büyük Salon

Bana Bir Masal Anlat, William Shakespeareve Anton Çehov’un seçilmiş oyunlarının müzikli bir masal anlatısıyla çocuklarla buluşmuş halidir. Seçilen klasik oyunlar,çocuklar için özenli bir dille masal formuna aktarılmış ve çocukların erken yaşta bu klasiklerle tanışması amaçlanmıştır.

Böylece Bir Yaz Gecesi Rüyası’na uyanan çocuklar, Fırtına’larda sürüklenen Martı’ları takip edip, Vişne Bahçesi’ndeki Ayı’ların gözünden Hırçın Kız’ların güçlü hikayesini dinleyecekler.

 

 

 

19 Mayıs Cumartesi Mimbaz Fısıltı Odası Saat:20.00 Büyük Salon

Klasik müzik dünyasının büyük bestecilerinden olan Bay Remor’un ilginç hikâyeleri ‘Fısıltı Odası’nda hayat buluyor.

Bay Remor, çok çalışmaktan ve nota yazmaktan dolayı bir gün hafızasını kaybeder. Çoğu şeyi hatırlayamadığı için de Fısıltı Odası’ndan gitmek ister. Öğrencisi olan küçük hanım Simor, bu duruma çok üzülür. Bay Remor’a müziğin dilini yeniden hatırlatarak besteler yapması için yardımcı olur ve Fısıltı Odası’ndan gitmemesi için çözümler arar.

 

 

 

25 Mayıs Cuma Altkat Sanat Tiyatrosu  Tebeşir Dairesi Saat:20.00 Büyük Salon

Çocuk ve anne ilişkisi yeryüzündeki ilişkilerin en değerlisidir. Fakat çocuğu büyütmek, başka bir özveri serüvenidir. Çocuğa verilen emek, bir anlamda annelikten daha yüce bir duruma gelebiliyor. BertoltBrecht’in klasik eseri “Kafkas Tebeşir Dairesi” isimli oyunundan düzenlediğimiz bu oyun, aynı zamanda klasik bir eserin çocuklara gösterilmesi niteliğini taşıyor. Ülkelerini terk etmek zorunda kalan prens ve prenses çocukları Michel’i sarayda unutup giderler. Sarayın hizmetçilerinden olan Gruşe bebek Michel’i bulup onu kendi çocuğu gibi büyütür. Artık Michel, Gruşe’yi anne olarak bilmektedir. Peki, bir gün prenses çıkıp gelirse ne olur?

 

 

26 Mayıs Cumartesi BEREZE Sadece Bir Gün Saat:20.00 Büyük Salon

Oyun, sadece bir günlük ömrü olan Birgün Sineği ile ona bu gerçeği söyleyip söylememekte tereddüt eden Tilki ve Yaban Domuzu arasında geçiyor. Birtakım yanlış anlamalar sonucu, Birgün Sineği, Tilki’nin bir günlük ömrü olduğunu sanar ve gününü (tek gününü) onu mutlu etmeye adar.

Bir ömrü nasıl geçirmek gerek?
Ölüm hayatın sonu mudur?
Yoksa onun bir parçası mıdır?

 

 

Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi

Merdivenköy Mah. Ressam Salih Ermez Cad. No:46 Kadıköy/İstanbul Tlf: 0216 357 28 36

Hkckm.kadikoy.bel.tr

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu

www.kadikoytiyatrolari.com – bilgi@ kadikoytiyatrolari.com

 

“Uykudan Önce Tiyatro” ya özel bütün oyunlar 25 TL