Uykudan Önce Tiyatro Şubat Programı

Kadıköy Belediyesi ve Tiyatrolar Platformu ortak projesi “Uykudan Önce Tiyatro” çocuklarımız için Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde devam ediyor.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatrolar Platformu bir ilke imza atarak, anne ve babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçireceği, birlikte tiyatro ortamını paylaşacağı “Çocuklara Uykudan Önce Tiyatro” programını başlatmıştı. Program Şubat ayında da Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde devam ediyor. Çocukların uyku saatinden önce anne babalarıyla birlikte izleyebilecekleri oyunlar saat 20:00’de başlıyor.

Şubat ayında, Kadıköy Tiyatrolar Platformu içinde yer alan tiyatroların Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde sergileyeceği oyunlar şöyle:

01 Şubat / 20.00 – Bana Bir Masal Anlat – Kuzguncuk Sanat

William Shakespeare veAnton Çehov’un seçilmiş oyunlarının müzikli bir masal anlatısıyla çocuklarla buluşmuş halidir. Seçilen klasik oyunlar, çocuklar için özenli bir dille masal formuna aktarılmış ve çocukların erken yaşta bu klasiklerle tanışması amaçlanmıştır.

BöyleceBir Yaz Gecesi Rüyası’na uyanan çocuklar,Fırtına’larda sürüklenenMartı’ları takip edip, Vişne Bahçesi’ndeki Ayı’ların gözünden Hırçın Kız’ların güçlü hikayesini dinleyecekler.

 

 

 

 

02 Şubat / 20.00 -Küçük Kara Balık- Balon Kukla Tiyatrosu

Samed Behrengi’nin unutulmaz eseri “Küçük Kara Balık” tiyatro sahnesinde çocuklarla buluşuyor. Küçük bir derede yaşayan” Küçük Kara Balık” farklı yerleri, denizleri merak edip dururmuş. Bir gün hayallerini gerçekleştirmek için bu yolculuğa çıkmaya karar vermiş. Yol boyunca birçok maceranın içine girip çıkan “Küçük Kara Balık” sonunda hayal ettiği açık denizlere ulaşmış.

 

 

 

 

 

08 Şubat / 20.00 – Mevsimini Arayan Karpuz – Tiyatro Lir

Ait olduğu mevsimi öğrenmek için yollara düşen çılgın bir karpuzun yolculuğuna eşlik ederken lapa lapa yağan karları seyredecek, uykusuz bir yılanla dertleşecek ve geveze günebakan çiçekleriyle neşeleneceksiniz.

Karpuzun mevsimini arama yolculuğu bizlere küresel ısınmanın mevsimler üzerindeki etkisinden bahsederken, günden güne artan iklim değişikliklerinin canlıları nasıl etkilediğini eğlenerek öğrenme imkanı sunacak.

 

 

 

 

 

09 Şubat / 20.00 – Astro Ay’a Tırmanıyor – DasDas

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece yine gökyüzünü inceleyip, gözlem yapıp, notlar almaktadır. Gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu durum Babi’yi çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşmüş ve yatağına geçip uykuya dalmıştır. O gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Babi’yi bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Babi’nin hayalleri gerçek olacaktır. Sonrası mı?..

”Astro Ay’a Tırmanıyor” 35 dakika süresiyle sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği bir performanstır.

”Astro Ay’a Tırmanıyor” 35 dakika süresiyle sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği bir performanstır.

 

 

16 Şubat / 20.00 – Sihirli Anahtar – Fabrika Sanat

Fantastik bir dünyaya girmeye hazır olun. Bu hikaye herkes için. Anne babalar da bu büyüye kapılacak.

Bütün dünya, bombaların altında haritadan silinmek üzereyken, Hayalis’te Salça’nın öncülüğünde dünyanın kaderi belirleniyor. İnsanlığın çocukluğunu unutmasına neden olarak, dünyayı yok olmanın eşiğine getiren Bogida’yı sadece Salça durdurabilir. Ve Salça’ya bu zorlu macerasında sadece hayal kahramanları, çocuklar ve yetişkinlerden de yalnızca sanatçılar yardım edebilir. Tek umudumuz çocuklar, çocuk kalabilenler ve onların kurdukları hayaller.

 

 

 

 

22 Şubat / 20.00 – En Gerçek Masal – Nazım Sahne

Bedenimizin hiç unutamadığı, aklımızınsa hiç hatırlamadığı, hayatımız boyunca her zorlandığımızda dönmek istediğimiz o masal diyarı, annemizin karnı…

Çocuklar “En Gerçek Masal”da yerküredeki canlılığın temellerini, çeşitliliğini, yaşamın temel çatışkılarını unutamayacakları bir görsellik ve hareket tasarımıyla izleyecekler.
Bilimsel sorgulama, canlıların evrimi, anne karnındaki bebeğin gelişimi, doğum, özgürlük, eşitlik ve öğrenmek bu oyunun çocukları da katarak tartıştığı temel kavramlar.

6-10 yaş aralığı için sahnelenen “En Gerçek Masal”, külyutmaz birer tiyatro izleyicisi olan çocukları özenli, çalışılmış, yaratıcı bir sahneyle tanıştırırken anne babalara da akşam evde karşılaşacakları sorularla heyecanlı anlar yaşatmayı hedefliyor.

 

 

23 Şubat / 20.00 – Büyüyünce Ne Olacaksın? – Öykü Sahne

Herkesin cevabını aradığı soru olmuştur… “Büyüyünce Ne Olacaksın?”

Oyunumuz; Çocuklara ve ebeveynlere, meslek seçimi üzerine hazırlanmış eğlenceli bir gösteridir.

Öğretmen ve öğrencileri, meslek seçimi konusunda kostümden kostüme konudan konuya geçerek çeşitli oyunlar oynarlar…

Oyun; Örümcek Adam, Futbolcu, Aktör, Aslan Terbiyecisi, Çevre Koruma Gönüllüsü isimli beş kısa oyundan oluşmaktadır.

 

Uykudan Önce Tiyatro, sezon boyunca devam edecek…