Tiyatroyu, insanı merkeze koyan anlayışa teşekkürler!

 

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu arasında üç yıldır süren iş birliği sonucunda, Kadıköy son dönemde tartışmasız bir biçimde tiyatronun merkezi oldu. Tiyatro belediyenin billboardları dahil tüm iletişim/tanıtım kanallarında yerini aldı. Belediye başkanı ve belediye çalışanları şenlik açılışında, 27 Mart yürüyüşünde tiyatrocuların, sanatçıların yanında; sanatçılar haksız ithamlarla suçlandıklarında, yargılandıklarında da… Kadıköy Belediyesi’nin salonları tiyatrolara açık. Tiyatro yapmanın giderek zorlaştığı ekonomik koşullarda mümkün olan en uygun fiyatlarla. Yalnızca tiyatroyu seyirci ile buluşturmanın değil tiyatroya dair bilgili seyirci yetiştirmenin de ortak emeği söz konusu.  Benim Komşum Tiyatro buluşması bunun en özgün örneği. Seyircilerle tiyatrocular bir araya geliyor ve birlikte tiyatro üzerine konuşuyor, tartışıyor üretiyor.

Ancak Kadıköy Belediyesi’nin tiyatro ile geliştirdiği ilişki bununla sınırlı değil. Planlama aşamasında tiyatrocuların aktif katılımının önünü açan kanallar kuruldu. Tecrübeye, bilgiye, üretime olan saygı, ilçede tiyatronun planlanması aşamasında da görmezden gelinmedi. Birlikte düşündük, birlikte karar verdik, birlikte uyguladık…

Tiyatro yalnızca bir örnek. Karikatür evi, sokaklara yayılan heykeller, yazarlarla okurların buluşmasını sağlayan kütüphane.

Ayrıca oldukça ‘kupon’ bir araziye rezidans dikmek yerine tiyatro kompleksi kurma kararı da alkışlanmayı hak eden bir konu.

Tüm bunlar ve daha fazlası için Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu başta olmak üzere tüm Kadıköy Belediyesi çalışanlarına teşekkür ederiz.

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu