DEĞERLİ ÇOCUKLAR VE SEVGİLİ YETİŞKİNLER;

 

Geçtiğimiz günlerde Manisa Akhisar’da bir çocuk oyunun, içeriğindeki savaş ve şiddet karşıtı söylemler gerekçe gösterilerek Milli Eğitim Müdürlüğü eliyle tanıtımlarının engellediği haberini üzülerek okuduk. Gerekçede yazılanlar aynen şu şekildedir. “Ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasi söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir.” Doğal olarak, çocuklarımıza sevgiyi, barışı ve şiddeti değil hoşgörüyü öğretmesini beklediğimiz eğitimcilerimizin bu tutumu bizi derinden üzmüştür. Bizce savaş ve şiddet karşıtı herhangi bir söylem, siyasi değil insani bir söylemdir ve engellenmek yerine desteklenmelidir.

Çocuk Tiyatrosu, geleceğin büyüklerine iyi, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünyanın sevgiyle, barışla, güvenle, kardeşlikle, kitapla, sanatla, doğayla olabileceğini anlatmalıdır. Bizler yasakları, savaşları konuşmak yerine çocuk tiyatrosunun koşullarını, içeriğini ve niteliğini konuşmak tartışmak istiyoruz. Bunula beraber çocuk tiyatrosunda oyuncular, yönetmenler ve yazarlar çalışmalarını özel bir hassasiyet ve bilgi birikimiyle yapmalıdırlar. Çocuklar narin oldukları için onların düşlerini, dünyalarını, bu günlerini ve geleceklerini hırpalamayacak üretimler yapmaları önemlidir. Amaç onların gelişimlerine destek vermektir.

Çocuklarımız Çocuk Tiyatrosu ile evrensel değerleri öğrenirler. Sevgi, barış, saygı,beraberlik, paylaşım, hoşgörü vb. İletişim kurmayı öğrenirler ve öz güvenleri gelişir. Mutlu ve yaratıcı bireyler olurlar. Bütün sanat dallarıyla ilk tanışıklıkları çocuk tiyatrosu sayesinde olur. Çözüm odaklı düşünüp inisiyatif sahibi olurlar. Bakış açıları değişir. Empati ve sorgulama yetenekleri güçlenir. Korkularıyla başa çıkabilmeyi öğrenirler. Gözlem yoluyla öğrenme becerileri artar. Toplumda yer edinmeyi öğrenirler. Yaşadığı topluma, doğaya, insana, hayvana, yaşadığı yerlere, kendinden farklı olan her şeye duyarlı bireyler olurlar. Kısaca çocuklar, çocuk tiyatrosuyla hayatı öğrenirler.

Biz, sanatçıların, kurumların, eğitimcilerin, ebeveynlerin ve katılımcı yetişkinlerin de bu hususta hassas davranmasını diliyor, istiyor ve ısrar ediyoruz.

 

Kadıköy Tiyatroları Platformu

Çocuk Tiyatrosu Kurulu