Uykudan Önce Tiyatro Mart Ayı Programı

Kadıköy Belediyesi ve Tiyatrolar Platformu ortak projesi “Uykudan Önce Tiyatro” çocuklarımız için Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde devam ediyor. Dolu dolu bir Mart programı sizleri bekliyor.

Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatrolar Platformu bir ilke imza atarak, anne ve babaların çocuklarıyla birlikte vakit geçireceği, birlikte tiyatro ortamını paylaşacağı “Çocuklara Uykudan Önce Tiyatro” programını başlatmıştı. Program Mart ayında da Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde devam ediyor. Çocukların uyku saatinden önce anne babalarıyla birlikte izleyebilecekleri oyunlar saat 20:00’de başlıyor.

Şubat ayında,Kadıköy Tiyatrolar Platformu içinde yer alan tiyatroların Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde sergileyeceği oyunlar şöyle:

01 Mart / 20.00 – Astro Ay’a Tırmanıyor –DasDas / 3+

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece yine gökyüzünü inceleyip, gözlem yapıp, notlar almaktadır. Gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu durum Babi’yi çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşmüş ve yatağına geçip uykuya dalmıştır. O gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Babi’yi bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Babi’nin hayalleri gerçek olacaktır. Sonrası mı?..

”Astro Ay’a Tırmanıyor” 35 dakika süresiyle sadece bir çocuk oyunu olmayıp, ailelerin de izleyeceği bir performanstır.

 

 

02 Mart / 20.00 -Küçük Kara Balık- Balon Kukla Tiyatrosu / 3+

SamedBehrengi’nin unutulmaz eseri “Küçük Kara Balık” tiyatro sahnesinde çocuklarla buluşuyor. Küçük bir derede yaşayan” Küçük Kara Balık” farklı yerleri, denizleri merak edip dururmuş. Bir gün hayallerini gerçekleştirmek için bu yolculuğa çıkmaya karar vermiş. Yol boyunca birçok maceranın içine girip çıkan “Küçük Kara Balık” sonunda hayal ettiği açık denizlere ulaşmış.

 

 

08 Mart / 20.00 -Bilge Aşçı ve Çınar’ın Hikayesi – Tiyatro Pan/ 4+

Direklerarası Seyircileri En İyi Çocuk Oyunu Yapım Ödülü. Bilge Aşçı’nın mutfağında yemek de pişer müzik de. Bu mutfaktan geçen bütün çocuklar sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanır ve SAĞLIK ELÇİSİ olarak ilan edilirler. Bu mutfakta ki bütün yiyecekler gerçek Anadolu tohumları İle yetiştirilir. Bütün yumurtalar özgürce gezen tavukların yumurtalarıdır. Bilge Aşçı’nın mutfağında oyun oynamak, hayal kurmak ve hayalleri özgürce deneyimlemek serbesttir. Bu oyun oynama hali ile çocuklar eğlenirken üretmeyi, üretirken sorgulamayı ve doğa ile uyum içinde yaşamanın insanı nasıl da mutlu edebileceğini kendi benliklerine ait becerileri keşfederek görürler. Bu mutfaktan ve bahçesinden yayılan hoş Kokular Sevgi, Dostluk ve Barış Kokuları İle birleşir… Sağlıklı Yaşa İyi Kalpli Ol… Her Çocuk Özeldir…

 

09 Mart / 20.00 -Koşkoş ve Ejderha – Fabrika Sanat / 3+

Fabrika Sanat’tan Müzikli Ejderhalı Çocuk Oyunu… Oyun Boyunca Sürprizlere Hazırlıklı Olun. Ejderhayı Görünce Onu Çok Seveceksiniz…  Bilgi Ülkesinin kraliçesi, gün geçtikçe asabileşmektedir. Etrafındakilere sürekli kızdığı için herkes ondan çok korkmaya başlamıştır. Durumdan şikayetçi olan ülke sakinleri iyinin yanında, kötünün karşısında, özellikle çocukların kahramanı Koşkoş’tan yardım ister. Koşkoş da kraliçeye hatasını fark ettirmek için kraliçenin veziri Bilgiç’le birlikte bir plan yapar. Bu arada ıssız adaya gelen ve her tarafa zarar veren bir ejderha efsanesi yayılmıştır. Artık hayatta, kraliçenin de korktuğu bir şey vardır. Kraliçe ejderhayı durdurması için Koşkoş’u saraya çağırır. Bütün hikaye boyunca Koşkoş, düğüm noktalarını çocuklarla tartışarak aşacaktır.

 

15 Mart / 20.00 – Bana Bir Masal Anlat – Kuzguncuk Sanat / 7+

William Shakespeare ve Anton Çehov’un seçilmiş oyunlarının müzikli bir masal anlatısıyla çocuklarla buluşmuş halidir. Seçilen klasik oyunlar, çocuklar için özenli bir dille masal formuna aktarılmış ve çocukların erken yaşta bu klasiklerle tanışması amaçlanmıştır.

Böylece Bir Yaz Gecesi Rüyası’na uyanan çocuklar, Fırtına’larda sürüklenen Martı’ları takip edip, Vişne Bahçesi’ndeki Ayı’ların gözünden Hırçın Kız’ların güçlü hikayesini dinleyecekler.

 

 

16 Mart / 20.00 -Büyüyünce Ne Olacaksın? – Öykü Sahne / 5+

Herkesin cevabını aradığı soru olmuştur… “Büyüyünce Ne Olacaksın?”

Oyunumuz; Çocuklara ve ebeveynlere, meslek seçimi üzerine hazırlanmış eğlenceli bir gösteridir.

Öğretmen ve öğrencileri, meslek seçimi konusunda kostümden kostüme konudan konuya geçerek çeşitli oyunlar oynarlar…

Oyun; Örümcek Adam, Futbolcu, Aktör, Aslan Terbiyecisi, Çevre Koruma Gönüllüsü isimli beş kısa oyundan oluşmaktadır.

 

 

 

22 Mart / 20.00 -Şarkıcı Yunus Tako – Tiyatro Lir / 3+

Özgür sularda ünlü olma hayallerinin peşinde giderken, kendini bir anda yunus gösteri merkezinde tutsak bulan genç bir yunusun öyküsü… İçinde balıkların, deniz kaplumbağalarının ve köpekbalıklarının olduğu, dostluğun ve özgürlüğün anlamını en keyifli haliyle çocuklara anlatan bu güzel oyunu kaçırmayın!

 

“Özgürlük var bu sularda…  Derin sonsuz okyanusta… Tutsak etmeyin bizleri… Nefes yok havuzlarda…”

 

23 Mart / 20.00 -Üreten Köy Müzikali – Tiyatro Pan/ 5+

Paylaşmak Çoğalmak Demektir. Burası BİZİM köyümüz, bu köy BİZİM hikayemiz… Bu köyde birlik ve beraberlik var. Bu köyde üretim var…Bilge Aşçı’nın köyüne, tohum bayramını kutlamaya ve tohumlarımızı paylaşmaya gidiyoruz. Tabiat Anne ve Su Dede karşılayacak bizi orada.

 

Üreten Köyün Doğası ile bütünleşen çocuklar, tohumla, toprakla bağ kurmanın yalnızca kendileri için değil, doğa için de ne kadar önemli olduğunun farkına varırlar.

Fakat biri vardır ki buna dahil değildir. Tohum Şenliği’ne davetsiz bir misafir olan “YABANCI” birden Üreten Köy’e gelir. YABANCI kimdir? Nereden gelmiştir? Neden gelmiştir ve köy halkından ne istemektedir?

 

29 Mart / 20.00 – İki Bavul Dolusu – Fabrika Sanat / 3+

Ailece doyasıya gülmek isteyenler…Biri Salça, diğeri Pırasa olan iki clown; arkadaşlık ve paylaşma olgusu üzerine kurulu sıcacık hikayeleriyle iki bavul dolusu kahkaha saçıyor… Sizleri de bu eğlenceli dakikaları birlikte yaşamaya bekliyoruz…

 

30 Mart / 20.00 – Fısıltı Odası – Mimbaz Tiyatro / 7+

Klasik müzik dünyasının büyük bestecilerinden olan Bay Remor’un ilginç hikâyeleri ‘Fısıltı Odası’nda hayat buluyor.

Bay Remor, çok çalışmaktan ve nota yazmaktan dolayı bir gün hafızasını kaybeder. Çoğu şeyi hatırlayamadığı için de Fısıltı Odası’ndan gitmek ister. Öğrencisi olan küçük hanım Simor, bu duruma çok üzülür. Bay Remor’a müziğin dilini yeniden hatırlatarak besteler yapması için yardımcı olur ve Fısıltı Odası’ndan gitmemesi için çözümler arar.

 

 

 

Uykudan Önce Tiyatro, sezon boyunca devam edecek…