Tiyatro yasaklanamaz! Tiyatroya kilit vurulamaz!

 

Bugüne değin İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Mersin, Bandırma, Mudanya, Bergama gibi pek çok yerde, 50’den fazla gösterimiyle seyirci ile buluşan Taranta Babu, Amasya Belediyesi tarafından ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisi iptal edilerek fiilen yasaklandı.

Salon iptalinin nedeninin gülünçlüğünün üzerinde durmaya gerek duymuyoruz. Taranta Babu Nâzım Hikmet’in eseri. Mussolini iktidarının faşist İtalya’sında yaşayan Habeşistanlı bir gencin tanıklığı üzerinden o dönemin gerçeklerine ışık tutuyor. Bundan kim neden rahatsız olur üzerinde durmaya gerek duymuyoruz.Üzerinde durmaya değer bulduğumuz konu, faşizmi hicveden bir oyunun sakıncalı bulunması.

Bu fiili yasaklama sadece Oyun Sandalı ekibinin başına da gelmedi. Her ay birçok tiyatro ekibinin yüzüne değişik gerekçelerle salon kapıları kapanıyor. Kapanan salonlar belediyelere yani halka ait olan salonlar. Hatırlatıyoruz, halka ait olan salonlar belediyelerin, belediyelerin arkasındaki siyasi iktidarın tapulu malı değildir. Halkındır.

Ve en çok da şunu hatırlatıyoruz: Tiyatro yasaklanamaz! Tiyatroya kilit vurulamaz!

 

KADIKÖY TİYATROLARI PLATFORMU