Yıl 1842, hepimiz Gogol’ün Palto’sundan çıktık ve…

Bir tiyatrocu daha tutuklandı! 2016 yılında KHK ile kapatılan Yenikapı Tiyatrosu’nun oyuncularından olan Nazlı Masatçı’ya, Metin Altıok Kültür Merkezinde gerçekleşen, İzmir Alsancak’ta basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilerin açıklama gerçekleşmeden gözaltına alınmasını hicveden bir performansta rol almasından dolayı örgüt propagandası yapmaktan 1 yıl ceza verildi. Aynı performansın videosunun sosyal medyada yayınlanmasından kaynaklı 6 ay daha ceza verildi. Toplam cezası 1 yıl 6 ay olan Masatçı, 30 Ocak 2019 tarihinde tutuklanarak İzmir Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ayrıca vicdani ret hakkının tanınması ve tutuklu vicdani retçi İnan Süer’in serbest bırakılması amacıyla, Gogol’ün Palto adlı eserinden hareketle sergilenen sokak tiyatrosunda rol aldığı için, TCK’nın 318’inci maddesi uyarınca hakkında açılan davada ‘Halkı askerlikten soğutmak’ suçlamasıyla verilen ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ile ertelenen cezası tekrar gündeme geldi.

Bir oyuncu ilk defa tutuklanmıyor bu ülkede. 17 Ağustos 2018 tarihinde tiyatro oyuncusu Cenk Dost Verdi tutuklandı ve yaklaşık beş buçuk aydır hapishanede. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Bölümü öğrencisi Gizem Yerik tutuklandı ve hapishanede. Biz tiyatrocuların son yıllardaki en büyük sorunlarından biri sanata sansür oldu. Sanat eserleri yasaklanıp sansüre uğrarken, sanat eserlerinin ucube, sanatçıların müsvedde addedildiği bir dönemden geçiyoruz.

Nazlı Masatçı’nın oynadığı, İzmir’de sahnelenen “Bir Picasso Lütfen” adlı oyun oyuncusunu bekliyor şimdi. Latin Amerikalı oyun yazarı Ariel Dorfman’ın bir oyununda yazdığı gibi “Sonra günün birinde bakarsınız ki, bu çılgınlık kendi sınırlarını aşıp sizin mahallenize girivermiş.” cümlesi anbean gerçeğe dönüşüyor. Sıranın başka bir sanatçıya gelmesini beklemeyeceğiz ve hiçbir koşulda susmayacağız.

Nazlı Masatçı’ya, Gizem Yerik’e, Cenk Dost Verdi’ye ve yasaklanan bütün sanat eserlerine özgürlük!